Screenshot

DooM Open 2010

Účastníci prosincové DooM Open 2010, chybí Bubuss se synem...

Reportáž z Idoom Open 2002 (Mr.Twister)

[ Twister ] [ 28.10.2002 ]

Hráči se dělí na 2 skupiny: na ty, co Dooma hrají a na ty, co Dooma hrají neustále. Na konci září se v Praze konala [id]oom Open 2002, kde se sešli především vyznavači 2. skupiny.

Už je to nějaký ten pátek, kdy se sešla elita českých doomařů a změřila své síly. Psal se rok 2000 a já ještě v podstatě nevěděl, že existuje nějaká doom scéna. Od té doby se však žádná další Lan party nekonala, než se konečně objevil člověk, který byl schopen vše zařídit. Tím člověkem byl Bubuss, kterému bych chtěl tímto velmi poděkovat.

pátek 20.09.2002

Jako každý pátek jsem ráno v 6:00 vstal, utíkal na autobus, cestou skolil pár lidí bfgéčkem a poté dojel do své milované školy. Další obyčejný den? Ne, zítra v Praze začíná Doom turnaj, na kterém se sejdou nejlepší hráči z naší republiky. Původně jsem měl v plánu o djet do Práglu odpoledne, ale po zjištění, že bych měl spát někde na nádraží jsem od toho ustoupil.

sobota 21.09.2002

Věděl jsem, že musím brzy vstávat, ale přesto jsem neodolal pokušení a ještě po půlnoci jsem brouzdal na netu. Na GZ jsem rozprával s několika dooma-chtivými pařany, myslím, že to byli Bubuss a RaideR, kteří stejně jako já nemohli dospat rána. Problém nespavosti jsem však snadno vyřešil. Několik dní předem jsem totiž vyfásl od pana docenta D. Mancuba prášek na spaní doomobrufen, o jehož vedlejších účincích mi nebylo nic známo. Po děsivých snech, kdy jsem jako bezmocný zoombieman stál proti zástupu soudruhů zvaných Cyberdemons a se svojí puštičkou připomínající vodní pistolku se je snažil poslat do věčných lovišť, mě probudil až chraptivý hlas sousedovic kohouta. Venku byla tma jak v map 05 a můj příruční frag-counter ukazoval čas 5:45. O 15 minut později jsem již zvonil na hokise - bratrance a zároveň spolubojovníka z klanu Predators. Touto cestou bych se chtěl omluvit všem jeho sousedům, které jsem pomocí špatně umístěných zvonků probudil, opravdu jsem nechtěl.

Jakožto 2/3 moravské části PRE jsme se poté vydali na autobusové nádraží odkud jsme v 6:20 vyrazili na Prahu. Už po 100 metrech jízdy však přišel šok - místo toho, abychom jeli směrem Jihlava-Praha, odbočil leader of bus na Pelhřimov, načež nám bylo jasné, že vymeteme každou "díru" v jižních i středních Čechách a cesta se tak protáhne nejméně o hodinu a půl. Na začátku nám to bylo docela jedno, řešili jsme totiž důležitý problémy, jako třeba jak nejlíp projet 18. kolo za UV, či jak sestřelit brokovnicí co nejvíc impů naráz. Dále jsme kompletně stihli zhodnotit situaci kolem českých doomařů, konkrétně jsme řešili způsob, jakým na LANu vyklepneme celý klan Doomaniax (pozn.: asi jsme to málo promysleli:)). Druhou hodinu však přišla krize. Během projíždění známými turistickými centry např. Křemení či Zajíčkov jsem byl natolik nadšen, že jsem usnul. Vlastně za ten spánek mohu být vděčný:). Když jsme konečně dorazili do Prahy, čekala nás 45 minutová štace městskou dopravou. Mělo to však i své výhody, stačil jsem si aspoň vypucovat hlaveň svýho Super Shotgunu.

V 10 hodin jsme se po strastiplné cestě dostali na místo určení. Turnaj se měl odehrávat v restauraci u Sokola v Praze 4. Když jsme vstoupili dovnitř, v místnosti už bylo asi 15 lidí. Musím říct, že je to divný, když vidíte tolik tváří, který jistě znáte podle nicku, ale ne podle obličeje. x-jacka jsem však poznal hned, k čemuž mi dopomohla jeho 2 roky stará fotka na netu:). V zápětí přišel další pařan, kterej si sedl k oknu a pozoroval dění kolem. Zeptal jsem se ho, kdo je zač. Odpověděl mi: "já jsem Scorcher". (což je webmaster klanu Predators). Chvíli sem počkal a pak mu odpověděl: "zdar, já sem Twister". (což jsem mimochodem já, j akožto zakladatel Predators).

Bylo už 11:00 a stále jsme čekali na Bubusse, hlavního organizátora akce. Ten svážel poslední kompy zapůjčené od hráčů z Prahy. Když jsem mu volal, do Sokola potrvá ještě nejméně hodinu (prý mu došly cells do BFG). Už teď jsme tedy nabrali minimálně hodinový skluz, který by se asi na konci hodil. V tu chvíli vzal iniciativu na svý triko x-jack. Zabavil Boltnovi jeho kšiltovku a do ní uložil papírky se jmény všech doomarů, kteří byli v tu dobu na místě. Po té každý z nich vytáhl jedno jméno, čímž byly rozlosovány základní skupiny A a B. Každý, kdo přišel později byl automaticky přidělen do skupiny s méně hráči.

Skupina A Skupin B
Radeg Bolton
Vito-lee Hokis
Eli Scorcher
Avenger Kuba
Kelvin Raider
Titan CyberSatan
Bubuss X-Jack
Snapper Motoo
Method-Man Komat
KeyKiller Mr.Twister
Rambo Jarda
Shedee Svatej
Dzinn  

S původně slíbených 13 kompů nakonec sešlo a dooma schopných PC bylo 8 (z toho 1 pouze s klávesnicí). Museli jsme tedy nakonec změnit hrací systém. Hráči do 2 skupin a poté prvních 8 s každé skupiny do pavouka. Ve skupině měl k aždý odehrát asi 12 zápasů, takže bylo zajištěno, že každej si smahne dostatečně. Ted se tedy mohlo začít pařit. Jenže ouha, všude kolem postávali hráči, bavili se a u kompů se hrál single-player. Musim říct, že i já se provinil. V klídku jsem seděl a s hokisem popíjel dozlatava zbarvenou 11°.

Asi kolem 12:00 se konečně začalo. Už přesně nevím, kdo odehrál první zápas, je však možné, že to byl CyberSatan s Boltnem (oba z klanu Doomaniax). Po velkém boji nakonec zvítězil Bolton 30:27 a zažehl svou první cigaretu. Dalším s úvodních zápasů byl match mezi Titanem (Predators) a Radgem (Doomaniax). Byl to jeden z vyrovnaných a velmi napínavých zápasů. Titan si hrál svojí hru, se kterou měl občas Radeg problémy. Oba dva hráli velmi dobře. Ke konci byl stav přibližně 27:26 pro Radga. Titan měl v tu dobu Sshotgun a soupeře na mušce, jenže minul, Radeg využil situace a bezpečně dovedl zápas do konce. Výhra 30:27 pro něj znamenala další bod do tabulky, které suverénně kraloval.

Bohužel se v úvodní fázi projevil laxní přístup několika hráčů. Zatímco CyberSatan či hokis přistoupili k celému turnaji vážně a hned od první chvíle se snažili odehrát své duely co nejdříve, někteří jedinci neměli do 21:00 odehrán zápas ani jediný!! Byla to především skupina A, která se potýkala s malým počtem odehraných zápasů. Možná i proto se nakonec nepodařilo několika mladším hráčům odehrát všechny své zápasy, protože museli opustit brány pekelné hospody Sokola dříve. Tím jsme u další věci: jelikož někteří hráči neodehráli své zápasy nemohli se jim automaticky počítat ostatní. Jednalo se o hráče: Snapper, Method-man a Shedee. Doufám, že se nezlobíte, ale jinak to nešlo.

S jídlem to však bylo vyřešené výborně. Jak už bylo napsáno, hrálo se v hospodě, kde jsme měli možnost objednat výborný guláš či smažák. Naštěstí se ukázalo, že jídlo je skutečně nastaveno na SKILL 5 a proto jej bylo dostatek. A že bylo na skvělé úrovni dokazují i fotky. Takovej CyberSatan to do sebe ládoval vskutku pekelně. Navečer jsme s spolu s hokisem opustili hospu, abychom si prohlídli místní okolí. V přilehlém parku jsme vyzkoušeli naše maskovací schopnosti, které nám pomohli vyhnout se všem alienům. Cestou do obchodu s potravinami jsme si technicky vybrali směr na sever a vyzkoušeli i wallrun. Není proto divu, že jsme byli zpátky o 1/3 času dříve než osazenstvo Sokola očekávalo. Musím říci, že po setmění jsem absolutně ztratil pojem o čase. Nevím, zda to bylo způsobeno tou limonádou co sem pil:)) nebo neustálým čučením do kompů. Vím však, že ještě o půlnoci nebyly obě skupiny dohrány.

neděle 22.09.2002

Asi někdy po půlnoci začal jeden z nejdramatičtějších zápasů celého turnaje. Sehráli jej x-jack a mr.twister (musim taky trochu zapáskovat ne?:)). Ze začátku se do mě x-jack pustil fakt zhurta, kombinoval účinnost svý brokovnice a rakeťáku. Po chvilce jsem se zmátořil a hru postupně vyrovnával. Když jsem měl na svém kontě asi 15 fragů propukla u mě nervozita. Nejenže jsem nevěděl, kolik "fracků" má x-jack, ale ještě jsem se začal děsně klepat. Těm, co tento zápas sledovali, chci říct, že jsem opravdu nehrál na vibrační klávesnici či jiném podomácku upraveném keybordu. I přes ruce připomínající mou 70 letou pletející babičku, jsem se dostal do "herní hospody?. teda pohody" (no vlastně obojí je správně). Po chvilce jen někdo zamumlal, že stav je 29:29. V tu chvíli byl x-jack na "zahradě" pouze s boomstickem. Já měl 39% healt a nechtěl jsem riskovat. Proto jsem došel pro BFG a říkal sem si: "Jo, jo džeku máš to spočítaný". Jenže "xi" se mezitím schoval v nějakým zákrytu enryway, já přiběhl na zahradu, foukl sem tam bfg a on mě tim boomstickem dodělal jak prašivýho psa. Když poté odklikl exit a naběhl stav 29:30, nebyl sem naštvanej. Zaprvý sem vypadal, jak kdyby mě popadla pravá ruská zimnice, načež jsem nebyl schopen ze sebe vydat ani hlásku a za druhý jsem měl z celýho matche dobrej pocit. Když jsem pak přišel k x-jackovi viděl sem, že je na tom stejně jak já:). Ruce rozklepaný tak, že neudrží ani skleničku s pitím, ale s výhrou v kapse? Ještě půl hodiny potom jsme seděli v klidu na židli a dostávali se z pravý DoomExtáze:). Byl to jeden z nezapomenutelných zážitků.

Skupina B začínala v tu dobu finišovat. Po odehrání několika zbylých zápasů se mohlo hodnotit. Na první místo se díky lepšímu skóre dostal Bolton před Raiderem, třetí místo okupoval x-jack, čtvrté místo mr.twister a dále hokis, CyberSatan, Scorcher a Jarda. Ostatní hráči se do pavouka nedostali.To ve skupině A byla situace složitější. Museli jsme počítat pouze hráče, kteří odehráli všechny své zápasy. Jenže přišla další zrada. Eli, jež se umístil na 8. místě byl se svým ockem (9. KeyKillerem) dávno doma. Proto musel být dodatečně do pavouka nasazen Dzzin. Ve skupině A si vítězství zajistil suverénní Radeg, který všechny své zápasy vyhrál. Druhý byl Titan, třetí Vito-lee, čtvrtý Avenger a dále Kelvin, Bubuss, Rambo a již zmiňovaný Eli. Ze zápasů v základních skupinách se mi nejvíc líbili okamžiky, když Bolton po s přehledem vyhraném zápase vstal od kompu, nespokojeně vrtěl hlavou a se slovy" Strašný, byla to hrůza" odkráčel ven. Co tedy měli říkat poražení, to teda fakt nevím:).

Asi kolem 4:00 začala další část turnaje, tedy pavouk. Osmifinále nabízelo velmi zajímavé zápasy, např: CyberSatan & Vito-lee, Titan & Scorcher či Avenger & hokis. Jen vinou mé nedbalosti Vám nemůžu tyto zápasy popsat, protože jsem je prostě nesledoval:(. Pomáhal jsem Kelvinovi, který si vzal na starost zpracovávání výsledků v Excelu, za čež mu chci rovněž poděkovat. Shodou okolností jsem se právě s ním utkal v osmifinále (taky děkuji:). V této fázi měly všechny zápasy své papírové favority, kteří bez zaváhání prošli dál a potvrdili, co se od nich čekalo.

Mezi čtvrtfinalisty tedy byli: Radeg, Vito-lee, x-jack, Bolton (všichni Doomaniax), mr.twister, Raider a Titan (Predators) a Avenger (z The Doomers). Rozlosování přálo Doomaniax, protože na sebe ani v jednom ze 4 zápasů nenarazili. Snad všechny zápasy byly velmi vyrovnané a napínavé (až na můj duel s Radgem, kdy oba zápasy pro mě skončili ostudným náklepem 11:30 a 18:30). Bolton si poradil s Avengerem (30:27 a 30:18), x-jack po tuhém boji nakonec udolal Titana na skore 57:53 a Vito-lee po těžkých zápasech Raidera 58:48. Jak je vidno, vypadli jak všichni Predatoři, tak i Avenger a v semifinále se měli utkat hráči Doomaniax. Proč píšu měli? Protože se tak nestalo. Bohužel. Bylo již kolem 8:00 a kompy mizely společně s odchazivšími doomary, tak rychle, jako náboje do rakeťáku. Když bylo shledáno, že na kompech, co zbyly, se pořádně nedá hrát, padla i poslední možnost zdárně turnaj dohrát. Je to škoda, ale na druhou stranu, bych jej kvůli tomu nezatracoval.

A co (ne)bylo dál?
Pak začal velký boj o poháry, x-jack nejprve hrál "mrtvýho brouka" a pozoroval, jak se Radeg s Boltnem baví o tom, kdo bere zlato, ale poté rozčeřil plasmou jejich kouřem nadýchané vlasy. Nakloněn pod úhlem 45° potom utíkal směrem k exitu hospody. Jenže Radeg dokázal, proč je 2. na světě v Singlu a předvedl, jak rychle dokáže střílet Shotgunem. X-jackovi nepomohl ani WC secret a musel zlatý pohár odevzat. Bolton vše sledoval s klidem pacifisty. Ve skrytu duše j istě plánoval, jak nejrychleji proběhnout level Sokol-Nádraží, nejlépe pod par. Celou situaci se podařilo vyřešit cooperativním řešením. Doomaniax se budou v držení pohárů pravidelně střídat, tz. jeden den ten, druhý onen:)).

Zpět do reality
Kolem 9:00 už bylo na místě jen několik lidí, konkrétně z Doomaniax, Predators a několik osamělých jedinců (Bubuss, Avenger a někdo z AMC Doomers). Po dojemném loučení:) jsme spolu s hokisem opustily to 20 hodinové doompeklo a zamířili na Roztyly. Zde jsme ještě náhodou potkali Avengera s Radgem, kteří čekali na svůj letecký speciál:). Chvíli jsme pokecali (Radeg mi sdělil pár zážitků z LANu v Maďarsku), popřáli si hodně štěstí, rozloučili se a pak jsme nastoupily na Bus. Tím pro mě skončil jeden skutečně skvělý víkend. Další týden jsem pak ve škole poctivě dospával těch přibližně 40 hodin, co jsem nespal.

KOMENTÁŘE

Mr.Twister
"Myslím, že to byla skvělá akce, které chybělo jen málo k dokonalosti (především ji dohrát do konce:)). Jistě, že zde byly jisté problémy - ať již s kouřením v hale (což mi osobně nevadí, ikdyž jsem nekuřák), s přílišným hlukem nebo s pařením Quake III, i přesto to bylo supr a nikdy na to nezapomenu. Doufám, že na příští Doom LANku nebudeme čekat zase 2 roky."

[Dx]Radeg
"Idoom open 2002, jednoduše řečeno skvělá akce! Po několika letech konečně kvalitní party s celou řadou Doomaru. Konkurence byla na slušné úrovni, počítače taky. Jsem opravdu rád, že jsem se zúčastnil a doufám, že se taková akce bude pořádat každý rok. DooM 4ever!"

Titan[PRE]
Turnaj to byl super. Když jsem tam přišel, tak jsem čuměl na tu hernu, bylo to jak v nějakým CS hnízdě:). Bubuss to zorganizoval dobře, těžko by to někdo zvládl ještě líp. Hrál jsem na svý serialce, docela se mi dařilo až na ten poslední zápas s x-jackem:). Akorát mám výhrady ke skillu, jsem zvyklej na skill 5, nevím co furt všichni mají s tou 4. Až na ten zápas s x-jackem to bylo v celku good, ale byl to docela kolotoč. Jeden prohrál s druhým a ten jeden pak prohrál s třetím a druhej vyhrál s třetím:). Aspoň, ze mám cennou kořist v podobě vítězství s Vito-leem a málem i Radgem:D.

Avenger
"Celá akce probíhala zhruba podle plánu, až na začátek a konec. Mě osobně se dost líbila, byla největší v posledních letech, co se počtu zúčastněných týče. Byl jsem spokojen i se svým výkonem. Ještě umím trochu hrát :-).

Bolton[dx]
Po dlouhé době opravdová pařba s hojnou účastí. Bylo skvěly s takovou spoustou doomaru zapařit, ale i potkat všechny ty nový tváře na place (map01). Co se týče samotné hry, spousta z nich docela nemile zaskočila (Twister), ale je to jen hra. Mě osobně se na turnaji až na par výjimek dařilo a byl jsem rád, že mým klanovým spolupařanům taky. V nedohraném finále, což mě celkem mrzí, jsme nakonec obsadili první 4 místa. To nejspíš jen potvrzuje kvalitu klanu. Navíc to byla skvělá podívaná a opět se ukázalo, že Radkova brokovnice se jen zřídkakdy zmýlí a že když se Vita dostane na svoji provozni teplotu, je schopnej ukutat protihráče i pěstí. Jedině, co by se turnaji dalo vytknout je snad ta drobná nekázeň těch rádoby doomaru, kteří si tam někde v koutě smažili úplně něco jinýho, turnaji se vůbec nevěnovali a kopírováním nákejch hovadin zpomalovali sít a kazili tak ostatním hru. Tomu, že některé počítače nefungovaly tak jak měly, bych vzhledem k tomu, že každý přitáhnul z domova co mohl, nepřikládal velkou váhu, naopak rád bych těmto lidem poděkoval, že bylo vůbec na čem hrát a nejvíce z nich nejspíš Bubusovi, který vlastně za celou akcí stál.

Pokud jste skutečně došli až sem, připravte si Berserk, protože až vám přijde účet za telefon budete ho potřebovat:).

Fotky a tabulky s výsledky zápasů