Screenshot

DooM Open 2010

Účastníci prosincové DooM Open 2010, chybí Bubuss se synem...

Reportáž z DooM Open 2003

[ Twister ] [ 05.07.2003 ]
DooM open 2oo3 - nejlepší doom lanka - tak by se dala nazvat akce, která se konala o víkendu na přelomu května a června 2003. Je jen škoda, že se turnaje zúčastnilo pouze 18 hráčů, i když jich bylo přihlášeno víc, ale začněme pěkně od začátku...

Aby tenhle report nebyl nudný nebo také proto abyste mohli moje senilní blebty přeskočit, tak jsem touhle barvou sepsal své poznámky já - doomchodce[smash]id, twisterovu barvu můžete vidět výše/níže/všude jinde.

Turnaj v plných obrátkách

 

x-jack, plátno, Titan, Raider

 

7. symbol zadán

 

Smash - sedící pařící

 

Fotka po zdoom pařbě, Bubus jde GZ

Fotky pocházejí z mýho foťáku, ale protože jsem pouze dofocoval film je pouze 5 fotek. Myslel jsem, že někdo vezme digital. No co se dá dělat, příště se polepšíme:)

Někteří možná neví, že už v lednu byl kontaktován časopis Gamestar. LastHunter jim podrobně popisoval, jaké podmínky byly na akcích předešlých, i když na žádné nebyl:) Bohužel ze strany GS nepřišla žádná konkrétní odpověď, jestli ten lan zařídí nebo ne. V dubnu pak při mém pražském setkání s method_manem jsme krom paření dooma narazili na jednu otázku a to: kdy se bude konat další lanka, která by se aspoň trochu mohla přiblížit té ze Sokola. Method se jen krátce zmínil, že by zašel do herny G8 v centru Prahy a zeptal se, jestli by to náhodou nešlo tam.

A vida, o několik dní později už bylo jasný, že turnaj bude. Původně se mělo hrát jen v neděli, ale hrát dooma jen 1 den by bylo pro nás (fanatiky) málo nebo ne? Určitě by byl problém sladit odehrání zápasů na několik málo hodin a tak bylo dojednáno turnaj prodloužit na 2 dny - sobotu a neděli. Bohužel termín DooM open 2oo3 nebyl zrovna ideální, protože na vysokých školách právě probíhalo zkouškové a rovněž přijímačky a tak bylo jasný, že nepřijede několik doomařů (Radeg, Bolton, Avenger, Sergei atd). Na druhou stranu, x-jack přijel, i když hned v pondělí měl nějakou zkoušku (heh, jacku to muselo bejt zajímavý, když si 2 dny nespal, jak jsi dopad?:)).

Pátek 30. 5. 2003
Na tento den měla naše třída naplánováno poslední zvonění, a tak bylo jasný, že večer se někam půjde. Když jsem u toho, tak po maturitě jsme měli už skoro 2 týdny a tak bylo blbý, když nám lidi přáli hodně štestí u "zkoušky dospělosti". Nakonec se vybralo tuším něco kolem 4 tisíc. Domů jsem se dostal kolem půlnoci a v mírně podnapilém stavu jsem sháněl hokise. Ten čpěl v místní hospodě. Nejmíň 3x jsem mu říkal ať si vezme na disketu svůj config a myslíte, že si ho vzal? Cestou k baráku se mi ještě povedlo nasrat 2 romské příslušníky a tak jsem byl nakonec i rád, že budu usínat s neposkvrněným xichtem.

Jako správný pracující člověk, který má všechny "zkoušky dospělosti" za sebou jsem se vrátil z třídenní pracovní cesty v pátek večer okolo 23h do své základny. Po vykonání nezbytných potřeb jsem pustil comp a s překvapivou jistotou našel adresář #doom. Asi patnáct minut jsem se pokoušel prohánět DoomBota v Map01, shlédl jedno Hegyiho demo s Rmasterem, abych si vzpomněl na obligátní triky, a to bylo z mé přípravy na nadcházející akci vše. 

Sobota 31. 5. 2003
Po krátkém spánku se ranní hygieny dočkala i moje myška - za dezinfekci koleček, odmaštění kuličky a masáž růžovým hadříkem ve spodních partiích mi slíbila, že ze sebe vydá maximu. Pak jsem se vydal na nádr, bylo brzy ráno, do samošky přiváželi rohlíky, opilci se vraceli z nonstop baru, vlak jel kupodivu přesně.

Kolem šesté hodiny už oba stojíme (hokis, twister) na autobusáku. Tentokrát se vše podařilo a nasedli jsme do správného stroje, který jede po dálnici a nevymetá každou ves se 40 obyvateli. O půl deváté již strategicky obsazujeme pražské metro (trénink na map 16) a přesně v 9:00 sedíme před vchodem do Laser Game. Trochu nás zarazilo, že jsme na místě pouze dva. Ještě ke všemu bylo zavřeno a tak jsme nevěděli, jestli tam vůbec někdo je. Titan i method nebrali telefon, což bylo způsobeno tím, že přímo v G8 nebyl signál (no Oskar měl prý jednu čárku). O chvíli později se k nám připojil jeden člověk. Vůbec jsem ho nepoznal hehe. Byl to smash (kdybych si jen vzpomněl na fotky z idopen 2000). Chvíli jsme kecali a pak se přiřítil Kelvin a jeden prcek s tatínkem. Nakonec se ukázalo, že to byl devítiletý J4b4h - nejmladší doomař na lanu. Sedli jsme si na zem a jen místní ochranka KFC nám zakázala rozdělat si oheň. Bránil jsem se a poukazoval na to, že prodávají mojí obchodní značku, ale marně. Za tu chvíli jsme zjistili, co děláme za školy, případně to, že někteří z nás mají i titul. Ne teď nemyslím D2S:). O půl desátý nás pustili dovnitř - nebo spíš dolů. G8 je totiž až ve 2. patře sklepa nebo jak se tomu nadává. Vevnitř už pár doomařů bylo (pamatuju si jen PRE = method, Titan, RaideR, Scorcher). Kompy krásně svítily a tak jsme je hnedka prubli. Tuším, že jsem měl tu čest odehrát se Smashem přípravný zápas, ale už si toho taky moc nepamatuju. Po chvíli nás mikrofonem všechny svolal Akim, což byl v tu chvíli jediný zaměstnanec herny a vysvětlil nám, jakým způsobem se bude hrát. Byly stanoveny 4 skupiny: Kolem losování skupin se chvíli vedla diskuze. Mluvilo se o rozdělení elitních hráčů do skupin, čímž by se zamezilo vzniku nadupané skupiny plné favoritů turnaje, ze které by někdo musel vypadnout ačkoliv by mohl postoupit až do finále. Nakonec se od toho upustilo, jenže los samozřejmě spravedlivý nebyl a vytvořil jednu skupinu, ze které se 3 hráči dostali mezi nejlepší čtyři doomaře.

 Skupina A  Skupina B  Skupina C  Skupina D
 Jobah  Hokis  Scorcher  mr.twister
 Smash  Gusta  Yamian  method_man 
 Doogeek  PadlyAndel   Dandy1  RaideR
 Vito_Lee  Jarda  Titan  x-jack
   Bubuss    Kelvin

Původně se řeklo, že z každý grupy postoupí 2 hráči, což bylo v případě skupiny smrti (D) nemilá skutečnost. Dále jsme se dohodli, že hrát začneme až kolem poledne. Čekali jsem totiž na další doomaře, kteří stále chyběli. Myslím, že stejně nikdo nepřišel, teda až na Buba ve 14 hodin. Docela by mě zajímalo, proč nedorazil CyberSatan. Po 12té se konečně začalo hrát. První zápas sehrál Doomgeek s J4b4hem a pak už se hrálo, jak měl kdo chuť. Bylo to naprosto v pohodě, protože k dispozici bylo 12 stejných počítačů (mimochodem byly to nějaký pentium 4, takže Doom šlapal celkem slušně - kdo pamatuje minulé akce, kdy se pařilo na 2 - 4 počítačích, tak byl maximálně spokojen) a tak jste vždy našli nějaký to volný místo. Já svůj první zápas hrál s x-jackem a když jsem oba duely projel, tak jsem se smířil s faktem, že budu mít dost času na fun gejmy. Když se základní skupiny pomalu plnily výsledky, tak se řeklo, že z každý skupiny postoupí 3 lidi, abychom si víc zahráli.

V základní skupině se mi kupodivu dařilo, no spíše to bylo díky dobrému losu, prohrál jsem jenom s [dx]Vito-lee (ten zapas byl pro Vitu spíše taková rozcvička). Protože všechno odsejpalo dost rychle, hrály se i fun matche (multi, coop, zdoom). Zápasy mě dost vyčerpávaly.

Nejen smashe vyčerpávaly náročné zápasy, i když jak jsem tak seděl a obhlížel situaci v herně, každej vypadal dost spokojeně. Po pár hodinách jsme zašli do nedalekého Tesca, kde jsme si nacpali Backpacky bagetama a houskama. Víte, jak bylo nepříjemný spatřit světlo světa po tolika hodinách? Úúúú to nebylo hezký. Hned mi však bylo líp, když jsem uviděl tu slečnu, co rozdávala před KFC nějaký letáky. No nic jdeme zpátky do sklepa.

Po odehrání všech zápasů v základních skupinách nastala další konzultace, jak hrát dál. Původní pavouk byl zavrhnut hned z několika důvodů. Jedním z nich bylo i to, že základní skupiny se odehráli dost rychle a tak by nám zbylo spousta času. A proč hergot hrát jen tak, když jsme platili dvěstepade ne? Proto byly hráči nalosováni do 2 skupin:


 1. skupina   2. skupina 
 Dandy1  Jarda
 Hokis  Jobah
 Smash  Scorcher
 Vito_Lee  RaideR
 x-jack  PadlyAndel 
 Titan  mr.twister

Ze základní skupiny jsem postoupil, ale v další skupině byly z mé strany některé zápasy spíše formální - povinná prohra (například s Titanem - s nim si normální člověk nezahraje). Vyšťavil jsem se akorát při posledním zápasu s Dandym, moje myška mi oplatila ranní péči a získal jsem tak jediný bod v semifinálové skupině a hrdě jsem vypadnul. To už bylo kolem půl desáté večer a tak sem si sbalil nádobíčko a vydal jsem se na vlak, protože druhý den mě čekala opět kupa práce. Jenže do vlaku, který jsem si vybral mě nechtěli pustit průvodčí ruské národnosti, protože to byl nějaký lůžkový expres do Moskvy, ačkoliv jsem tímhle spojem v minulosti už jel. Tak jsem musel vysedět na nádru mezi homelessama další hodinu, X-Jack na mageu vtipně poznamenal: "No vidiz, mochs dostat este par fragu navic :o)"

V průběhu těchto zápasů se poměrně často stávalo, že někdo omylem máčkl Qéčko (mě se to stalo 2x - jednou s Andělem a jednou s Jardou). Proto jsem nejen já tuhle klávesu vyndal (chci poděkovat x-jackovi za nůž:). V 1. skupině jasně dominoval Titan, který porazil všechny soupeře bez ztráty bodu. Boj o druhé postupové místo svedli borci z Doomanix: x-jack a Vito_Lee. Po nesmírně napínavém zápase nakonec postoupil leader DX. Toto demo považuju osobně za jedno z nejlepších na turnaji. Je akční, svižný, se spoustou krásných fragů a skvělých smrtí:). Pánové tohle je DooM. Začíná impozatním fragem, kdy x-jack zprvu "načne" Víťu Bfgéčkem, načež ho dorazí broxnou - rozhodně doporučuju zkouknout. Jen škoda, že druhý zápas se nedochoval. Ve 2. skupině je rovněž několik skvělých zápasů, namátkou: Scorcher vs Jobah nebo duel mr.twister vs Padlyandel. V této skupině napodobil Raider svého bratra a suverénně vyhrál.

Po odehrání všech zápasů ve skupinách zavládla doomovská siesta. Nemyslete si však, že jsme vypli bedny a šli na pivo. I když v tom příšerným dusnu, který panovalo v místnosti bych pár kousků uvítal s požehnáním. Když už jsem u toho, tak děsnej hic a to dusno považuju za jedinej mínus turnaje. No možná bych ještě příště zvolil jinej systém hraní v úvodní fázi, kde si někteří hráči zahráli prakticky jen 6 zápasů ... Bubuss a Kelvin nakonec přece jen zašli na "jedno zahřívací" ale ostatní pařili - ať už to byly exhibiční duely, masa nebo cooperace. Z mýho pohledu to bylo všechno:) hrál jsem duely se smashem a hokisákem, maso s Doomgeekem a smashem, cooperaci s methodem, raiderem a hokisem. A kdo by na tu coop zapomněl, že jo Raidere. Jak dlouho ti mám říkat, že písmenko Q se ve 30. levelu nemá mačkat:)). (zvlášt když je method na rampě a Romero nám říká, že mu máme mířít na hlavu:). 

Neděle 1. 6. 2003
Do místnosti vkročil tajemný muž - černá kožená bunda a styl chůze mě na první pohled zmátly. Dotyčný vypadal jako Arnold Scharzeneger, ale po bližším ohledání jsem poznal KOMATa, který jako šedá eminence dorazil potají až po půlnoci. Komat jeden z nejlepších hráčů hrajících čistě na klávesách se do turnaje přidat nemohl, ale odehrál aspoň několik exhibičních zápasů (tuším duely s q-jackem:) a nějaký to maso). Jak nepozorovaně přišel, tak i zmizel, ale jsme rádi, že se vůbec dostavil.

Někdy po půlnoci jsme rozjeli team play ve Zdoomovi (opět díky x-jackovi) a tahle část lanu byla asi nejlepší vůbec. V první bitvě proti sobě stáli Predátoři (hokis, scorcher a já) v černý barvě a směsice Dx s WW, konkrétně x-jack, Bubuss a Kelvin v barvě žluté. Hrála se mapa 16 - deathmatch 3, což slibovalo zajímavou podívanou. V hlavním baráku se totiž nachází Megasphere. (Ti z nás, kteří neví co to je, ať se hanbou propadnou až k branám pekelným a při 1% healt a 0 nábojích čekají na příchod Cybera). Právě o toto milé šedé kolečko byly největší bitvy. Ten tým, který obsadil barák měl rozhodně na chvíli vystaráno, pokud se tedy v místnosti neobjevil šílenec s plně nabitým bfgéčkem (i ten se dal ovšem jednoduše odstranit vhodným použitím dvouhlavňovky). Během snad 2hodinnový smažby padla spousta skvělých hlášek - většinou v podání Bubusse. Namátkou si pamatuju to : "Voni se snad vevnitř množí" nebo výkřik při obsazení baráku :"Už jsem tam, obsadil jsem to" načež přílítlo pár broků a dotyčný mačkal respawn:). Nebo jistej hlod na týmovou barvu PRE: "to sou svině černý".

Tato hra byla "poznamenána" silnou sehraností Predátorů, o čemž svědčí první 3. místa. Na druhou stranu, žádné překvapení to přece není:) Tenhle gejm se nám natolik zalíbil, že jsme po chvilce spouštěli hru už v 8 lidech. Na jedné straně opět Predátoři posíleni o Raidera a na straně druhé 2 Doomaniaci (x-jack a Vito_Lee) + 2 Válečníci (Bubuss a Kelvin). Abych to zkrátil, skóre se prakticky nezměnilo a sehranost PRE byla ještě znatelnější (já vím, že sebechvála smrdí, ale nemůžu si pomoct:)).

Někdy kolem 7 hodiny ranní jsme teamy zabalili a několik z nás se vydalo navštívit Gamezonu. Abych řekl pravdu je dost těžký hrát celou noc klasiku a zdooma a pak přejít na úplně jinýho zdaemona. Abych nezapomněl taky jsem si vyzkoušel deathmatch v JDoomovi, ale pokud si dobře vzpomínám, tak jsem se spíš kochal efekty, protože ty jsou jednoduše řečeno naprosto úžasně namáklý, skvěle parádní COOL:). Snažil jsem se všechny hry zdokumentovat aspoň screenshoty, kterých jsem natípal nejmíň 50. Bohužel nám nebyl dodán ani jediný, což asi mrzí nejen mě. Určitě si někteří pamatují na jatka v hlavním stanoviště mapy 16 a podlahu z nového perského koberce marine´s head. Ale slibuju, že pokud se v září podaří dohodnout další turnaj a pokud tam ty sshoty ještě jsou, tak se tady objeví.

Po poledni začala poslední část turnaje - finálová skupina. Většina lidí už dávno odstrejfovala směrem k domovům, ale teprve teď šlo do tuhýho. Čtvero jedinců (Titan, Raider, já a x-jack) si to rozdalo o celkové prvenství. Po tom, co jsme s x-jackem prohráli zápasy s oběma bratry bylo jasný, že na bednu může jen jeden z nás. Souboj nakonec vyšel lépe pro mě (měl jsem víc štěstí) a oplatil jsem tak jackovi porážku ze skupiny. O první místo tedy svedli souboj Titan a Raider. Po vyrovnaných zápasech nakonec Titan díky lepšímu skóre v prvním zápase vyhrál a odnesl si tak první cenu.

Pokud bychom měli najít nejvytrvalejší playery, tak by to bylo určitě čtvero hráčů: hokis, method_man, x-jack a moje veličkost. Jedině toto kvarteto totiž nepotřebovalo spánek a vydrželo celou akci projet na jeden zátah, ostatní jsou měkký:). Cestou domů jsme byli nuceni 60 km v autobuse stát a to bylo teprve zajímavý. Můžu říct, že takový peklo jsem nezažil ani na skill 5 v Alien Vendetě. Po 36 hodinách bez minutky spánku se mi neustále zavírali oči a podlamovala kolena. Dokonce jsem měl i slyšiny:) Neustále jsem se hokise ptal co říkal, i když nic neříkal a civěl na mě jak puk. Jednu chvíli jsem to chtěl zabalit a skolit se do uličky a aspoň půl hoďky se vyspat. A pak najednou práásk, najednou do mě narazila nějaká dáma, valící se přes celej autobus až ke dveřím. Řidič zastavuje a dotyčná osoba míří směrem k lesu, shýbá se k nejbližšímu smrčku a vykonává potřebu. Hokis jako správný neurvalec ihned zasedá její místo, načež je vyhozen přísedící (nejspíš sestra z klanu Damp Tree). Po zavlažení půlky lesa se bus znovu rozjíždí a žádná další nečekaná zastávka se nekoná - bohudík. Kolem půl devátý konečně vystupujeme v rodný díře a míříme cestou k domovu. Den pro mě končí tak, že usínám ve vaně a budím se v pěkně studený vodě. Každopádně tyhle 3 dny bych neměnil - nikdy, nikde a za nic! :)

I když jsem se akce zúčastnil pouze první den, můžu s klidem žíct, že byla ta nejlepší, na který jsem kdy byl - 12 funkčních nadupaných počítačů, pěkné prostředí (no vlastně chyběla pouze klimatizačka a hostesky :), hodně hráčů, hodně zápasů, prostě super, částka 250Kč na dva dny je taky perfektní, na to že to bylo v Praze. I když se mě to netýkalo, tak jediný co by se dalo zlepšit, je vytvořit nějaká pravidla pro nasazování hráčů do skupin pro příští turnaj, protože takto kolega twister málem vypadl v základní skupině a nebýt toho, že se počet postupujících hráčů zvýšil na 3, tak by neobsadil celkové třetí místo. Termín akce sice nebyl zrovna ideální, ale o tom se už psalo, takže doufám, že se to letos ještě jednou zopakuje a přijede víc lidí. 

Doufáme, že jsme Vás touto reportáží aspoň trochu potěšili a možná i pobavili a nalákali Vás tak na příští DooM turnaje. DooM 4ever!!