Screenshot

DooM Open 2010

Účastníci prosincové DooM Open 2010, chybí Bubuss se synem...

Reportáž z Doom Terminal Open 1998

[ Twister ] [ 01.04.1998 ]

Tato Bludrova reportáž vyšla v časopisu SCORE (číslo 53).

Dema z lanky (129 KB) - nahraná v Doom2 v 1.666.

Spousta hráčů si o sobě myslí, že jsou dobří. Celá řada z nich si dokonce myslí, že jsou nejlepší. V okruhu svých známých vyhrávají rozdílem třídy, a tak se jim pro tento názor ani nelze divit. Ale běda, když přijdou do společnosti skutečně kvalitních hráčů. Teprv zde se naplno odhalí jejich schopnosti - strategické myšlení, postřeh, schopnost hrát pod tlakem apod. A právě takovou společností by se dala nazvat ta, která se sešla 21. března v Terminal baru, v Soukenické ulici v Praze.

Mortan a Pittbull Klasická, téměř komorní atmosféra Terminal baru přivítala zhruba tři desítky věrných, což by se sice na jednu stranu mohlo zdát i ve srovnání s předešlým Quake Open málo, ale na druhou stranu jsme s velkým překvapením v celém pelotonu nebyli sto najít jediného vyloženě špatného hráče. Kromě pár příslušníků elity se prakticky nedalo mezi jejich schopnostmi najít rozdílu.


Zhruba dvě třetiny účastníků zvolily ovládání na myši, které je již nějaký čas jednoznačně považováno za nejlepší, především pro svou rychlost a přesnost. Našli se ovšem i tací, kteří dali přednost klávesnici. Zde mám na mysli především kvarteto z Matfyzu, které dokonce, patrně se zvyku, odmítalo hrát se zvukovou kartou. Ehm, proti gustu žádný dišputát, ale nevedli si nakonec zas až tak špatně.

Systém soubojů byl přizpůsoben "hardcore" zameření celé akce. Žádné řežby ve čtyřech hráčích, výhradně jeden na jednoho, výhradně v Map01: Entryway, výhradně na nejvyšší obtížnost. Každý hráč měl pro případ výpadku možnost opravy, závěrem jsme jako jedinou chybku na pravidlech shledali systém hry na časový limit, který umožňoval hráčům odlišnou taktiku. Ne že by snad všichni campovali, ale jak někdo vysoko vyhrával, nikam nespěchal.

Vítěz turnaje, Pittbull Krátce po třetí hodině odpolední došlo na zlatý hřeb, finále mezi Jiřím "Bubrak" Kubátem a Petrem "Pittbull" Hotou. Dlužno podotknout, že v dané chvíli vyhrál jednoznačně nejlepší, tedy Pittbull (to ovšem netušil, že se mu o týden později v soukromé odvetě řádně odvděčím za třetí místo:-). Akce skončila právě včas, jen krátká chvíle zbyla na vyzkoušení skvělé úpravy CTF Doom a Dos Doom, jejichž úspěch znovu vypovídá o tom, co všichni účastníci Doom Open dobře ví. Totiž, že Doom je nesmrtelný.

Co jsme také zaslechli:

 • Zvuk mě při Doomu ruší.
  (Odpověď na otázku, proč hraje Doom bez zvuku.)

 • Aby slyšel...
  (Odpověď na otázku, proč si jeden člen jeho "tichého" týmu najednou zvuk zapnul.)

 • Fandím ti, protože vím, že jsi horší.
  (Povzbuzení Pittbulla před finálovým zápasem.)

 • Já mám špatnou židli!
  (Výmluva jednoho z vyřazených).)

 • Ty jsi ze SCORE? A jak se jmenuješ? Švec? Neznám.
  (A Sváťovi sklaplo.)

  Komentáře vítězů (23.6.2006):

  Pittbull: Kazdopadne Tak jak si vzpomínám já, tak na prvni zápas (myslím, že to bylo proti Bludrovi) jsem měl myš a klavesnici položeny tak že mi to vůbec nevyhovovalo. Byly tam takové stolky ktere zaberou málo místa, ale podle toho to taky vypada s erogonomii. Když jsem teda hned v prvním kole sestoupil do loosers bracketu, nastavil jsem si všechno pořádně tak jak mi to vyhovovalo a už jsem nenašel přemožitele. Ze všech lidí jsem si také nejvíce zahrál, protože v LB člověk hraje daleko více zápasů, takže jsem byl i patřičně rozehraný. Také nervozita, kterou jsem cítil hned v prvním zápase v těch dalších úplně zmizela a hrálo se mi pohodově.

  Bubrak: Byl jsem vytrenovany ze Strahovskych koleji, tak jsem byl hrozne zvedavy a nervozni, jak to hrajou jinde pod kopcem. Lidi z ruznych mist znali ruzne triky, ktere si do urcite miry chranili a bylo o cem povidat, resp. co z lidi dolovat, obzvlast na poturnajovem 'Doom high society' dychanku na MFF kolejich (zminovane zkouseni CTF uprav). Atmosfera byla z dnesniho pohledu oldskool a na to clovek vzdy rad vzpomina. V reportazi jsou ale 2 fakticke chyby. Jedna je v mem zkomolenem prijmeni a druha podstatnejsi v tom, ze se udajne Bludr odvdecil Pittbulovi za 3. misto o tyden pozdeji. To nejde takto napsat. Odvdecit se mohl maximalne me, ktery jsem jej v semifinale vyradil. To se mu ostatne podarilo o rok pozdeji ve finale a ja pouze potvrdil sve vicemistrovstvi. :o)

  Bludr: Já si tuhle akci vybavuju velmi matně, vždyť už je to přes osm let. Vzpomínám si kluky z Matfyzu, kteří nám ostatním (většinou jsme se znali alespoň přes internet) připadali jako z jiného světa, ale i když hráli na klávesnici, nebyli špatní. Vzpomínám si na svoje třetí místo a pak i na skvělé finále s fantastickou atmosférou. Byla to decentní akce, Doom scéna byla tehdy v plenkách, ale tenhle turnaj jí alespoň trochu rozhýbal.

 •